Kiekvienos kūrėjų erdvės (angl. makerspace) pagrindas – inovacijų, kūrybiškumo ir bendruomeniškumo dvasia. Šiose gyvybingose dirbtuvėse nuolat skatinami pokyčiai, čia gimsta naujos idėjos, kuriami prototipai, o nutrūktgalviški planai tampa realybe. Tačiau dabar, kai planeta susiduria su neatidėliotinu tvarių, aplinkai draugiškų sprendimų poreikiu, kūrėjų erdvės taip pat turi būti pasiruošusios tapti ir žiedinės ekonomikos vėliavnešėmis.
Pristatome „Circular Makerspaces“ mokymų programą – novatorišką iniciatyvą, skirtą suteikti kūrėjų erdvių bendruomenėms įrankių, žinių ir įkvėpimo taikyti žiediškumo principus kuriant naujus produktus. Ši programa yra pasirengusi iš esmės pakeisti ne tik kūrėjų, tačiau ir visų mūsų požiūrį į išteklių naudojimą, inovacijas ir bendruomenės vaidmenį kūrimo procese.
Paradigminis pokytis žiedinės ekonomikos link
Mokymų programos pagrindas – įsipareigojimas iš naujo permąstyti, kaip ir ką mes kuriame ir vartojame. Kitaip tariant, „Circular Makerspaces” kūrėjai įsipareigojo įdiegti visapusišką pagrindinių žiedinės ekonomikos principų supratimą. Skaitytojui ištirti žiedinės ekonomikos principų subtilybes ir jų taikymą kūrėjų erdvėse leis galimybė nagrinėti net devynias išsamias mokymų temas:
- Žiedinė ekonomika ir tvarumas
- Atliekos kaip ištekliai žiedinėje ekonomikoje
- Žiedinės vertės grandinės, ekosistemos ir žmonės
- Žiediniai verslo modeliai
- Gyvavimo ciklo samprata ir ekologinis pėdsakas
- Žiedinių produktų dizaino mąstymas
- Pakartotinio naudojimo, taisymo, perdirbimo galimybės
- Žiedinių metodų integravimas į kasdienį darbo gyvenimą
- Žiedinės ekonomikos politika Baltijos jūros regiono šalyse
Šios temos yra parengtos taip, kad kiekvienas mokymų vadovas galėtų pasirinkti, kurios iš jų geriausiai atitinka jo auditoriją ir konkrečius tikslus. Naudodamiesi individualiai pasirinktomis temomis, lektoriai gali pritaikyti organizuojamų mokymų turinį prie dalyvių poreikių, interesų ir įgūdžių lygio. Tokiu būdu suteikiama galimybė laisvai rengti mokymus, kurie geriausiai atitinka unikalius konkrečios auditorijos reikalavimus ir organizacijos tikslus, nesvarbu, ar jie orientuoti į įvadines sąvokas, pažangius metodus, ar specializuotas interesų sritis.
Įvairioms auditorijoms pritaikytas mokymasis
„Circular Makerspaces“ mokymų programa išsiskiria savo pritaikomumu ir universalumu. Programa siūlo lanksčią sistemą, pritaikytą įvairiems mokymų dalyviams, kurių kiekvienas turi galimybę prisidėti prie žiedinės ekonomikos skatinimo savo unikaliomis perspektyvomis:
- Kūrybinių erdvių vadovai ir administratoriai: suteikiama žinių ir strategijų, kaip skatinti žiedines bendruomenes ir iniciatyvas savo erdvėse;
- Kūrėjai: suteikiama įgūdžių projektuoti, kurti tvarias inovacijas ir naudoti produktus pritaikant žiedinės ekonomikos principus;
- Pedagogai ir instruktoriai: suteikiami ištekliai ir metodikos, kaip integruoti žiedinės ekonomikos principus į praktinio mokymosi patirtį;
- Tvarumo specialistai: aprūpinimas pažangiomis strategijomis ir metodikomis, kad šie galėtų skatinti tvarią praktiką ir žiedines inovacijas;
- Bendruomenės lyderiai ir organizacijos: įgalinimas vadovauti žiedinėms iniciatyvoms, skatinti bendradarbiavimą ir sisteminius pokyčius.
„Kūrėjų erdvėse, kuriose susilieja inovacijos ir kūrybiškumas, slypi išskirtinė galimybė skatinti ir sėkmingai taikyti žiedinės ekonomikos principus. Būtent „Circular Makerspaces” mokymų programa siekiame šią galimybę paversti tikrove ir įkvėpti tokias bendruomenes žengti teigiamų pokyčių link. Šiuo metodiniu leidiniu ne tik suteikiame kūrėjams įrankių ir žinių žiedinei praktikai įgyvendinti, bet ir skatiname bendradarbiavimo ir kolektyvinių veiksmų kultūrą,” – pasakoja LIC projektų vadovė Karolina Kužmarskytė.
Mokymų programą „Circular Makerspaces” LIC sukūrė kartu su tarptautinės iniciatyvos Circular Spaces partneriais, kurių kiekvienas yra atsakingas už vienos iš devynių temų turinį. Iniciatyva įgyvendinama Interreg Baltic Sea Region programos pagrindu.
Susipažinti su mokymų programa galite čia.
Paskutinį kartą redaguota 5 balandžio 2024