2022ųjų metų Pasaulio inovacijų indekse Lietuva, pagal aukštąjį išsilavinimą turinčių moterų užimtumo lygį, pasaulyje užėmė trečią vietą. Nors atrodo sunku pagerinti tokį aukštą rezultatą, šiemet galime didžiuotis būdami pirmais pasaulyje.

Tokia statistika vaizduoja nenuginčijamą Lietuvos inovacijų aplinkos bei lygių galimybių užtikrinimo įmonėse pažangą. Nepaisant to, likusi Europos dalis gyvena ne tokiomis džiugiomis nuotaikomis – lyčių nelygybė žemyno darbo rinkoje tebėra opi problema. Nors pastaraisiais dešimtmečiais Europa padarė didelę pažangą skatindama lyčių lygybę, uždavinys sukurti įtraukesnę ir lygiavertę rinką išlieka.

LIC savo veiklomis siekia fasilituoti ne tik šalies inovacijų ekosistemą, tačiau taip pat skatinti gerųjų praktikų mainus su tarptautiniais partneriais bei lietuviškų praktikų sklaidą užsienyje. Šiuo metu įgyvendiname tarptautinę iniciatyvą WeSTEMEU, kurios pagrindu kartu su partneriais dirbame tarpregioniniu lygmeniu, siekiant plėtoti politikos priemones, skatinančias ir palengvinančias moterų užimtumą STEM sektoriuose.

Žinoma, tokie aukšti rodiklių rezultatai visuomet džiugina, tačiau svarbu nepamiršti, jog esame Europos dalis. Daugelyje žemyno šalių moterų, dirbančių STEM sektoriuje, procentas dar vis yra labai mažas. Būtent todėl WeSTEMEU projekte partneriai yra aktyviai įsitraukę į žinių perdavimo veiklas, siekiant daryti pažangą bendru Europos lygmeniu,” – teigia LIC projektų vadovė Justė Rakštytė–Hoimian.

Viena pagrindinių šios iniciatyvos veiklų, padedančių siekti pokyčio – pažintiniai vizitai partnerių šalyse. Džiaugiamės, jog Lietuvos pažanga lyčių lygybės atžvilgiu buvo pastebėta ir iniciatyvos partneriai pirmojo pažintinio vizito objektu pasirinko Lietuvą. 

Partneriai Lietuvoje susipažino su WomenGoTech teikiamomis mentorystės paslaugomis, įkvepiančia Women in BioTech platforma bei asociacija, siekiančia panaikinti visuomenės stereotipus, LYDERĖ. Vizito metu kartu su partneriais išklausėme ir poros asmeninių istorijų: savo kelią biotechnologijų srityje pristatė Agnė Vaitkevičienė, o įspūdžiais vadovaujant Telia verslo analitikos departamentui dalinosi Asta Bagdonavičienė. Renginio dalyvių smalsumą patenkino ir apsilankymas Inovatyvios medicinos centro laboratorijose.

Tarptautinę iniciatyvą WeSTEMEU Lietuvos inovacijų centras įgyvendina kartu su partneriais iš Ispanijos, Rumunijos, Graikijos, Lenkijos ir Airijos. Projektu siekiama mažinti lyčių disbalansą STEM sektoriuje, pirmiausia pasimokant iš lyderiaujančių šalių praktikos ir perduodant ją kitiems ES regionams. Iniciatyva įgyvendinama Interreg Europe programos pagrindu.

Paskutinį kartą redaguota 28 rugsėjo 2023