Protų nutekėjimas – aukštąjį išsilavinimą turinčių, kvalifikuotų asmenų emigracija iš mažiau išsivysčiusių regionų į labiau klestinčius – yra nemaža problema visoje Europoje. Dėl šio reiškinio didėja regioniniai skirtumai, lėtėja inovacijų procesai, atsiranda darbo jėgos trūkumas ir didėja ekonominė bei socialinė atskirtis.
Siekiant spręsti šią problemą, LIC kartu su užsienio partneriais įgyvendina tarptautinę iniciatyvą Talent4S3, kuria siekiame padėti nacionaliniams ir regioniniams politikos formuotojams kurti veiksmingas strategijas, kaip išlaikyti talentus ir skatinti tikslingą regiono plėtrą.
Protų nutekėjimas Europoje
Talentų migraciją Europoje lemia daugybė veiksnių, įskaitant ekonomines sąlygas, išsilavinimo perspektyvas ir gyvenimo kokybę. Mažiau išsivystę regionai dažnai praranda perspektyviausius darbuotojus, kurie išvyksta į miestų centrus ar kitas šalis, kuriose siūlomas geresnis darbo užmokestis, mokslinių tyrimų infrastruktūra ir karjeros galimybės.
Nors judumas yra Europos integracijos pagrindas, nesubalansuoti talentų srautai gali lemti, kad vieni regionai sulauks „protų prieaugio“, o kiti patirs sąstingį. Šis disbalansas ypač aktualus regionams, kurie stengiasi modernizuoti savo ekonomiką ir integruotis į pasaulinius inovacijų tinklus.
Sumani specializacija ir regioninės talentų išlaikymo strategijos
Pažangiosios specializacijos strategijos (S3) tapo kertiniu ES politikos aspektu, suteikiančiu regionams galimybę nustatyti ir išnaudoti savo unikalias stipriąsias puses siekiant tvaraus augimo. S3 ne tik skatina ekonominį konkurencingumą, bet ir yra svarbi sistema, padedanti spręsti neatidėliotiną talentų išlaikymo ir pritraukimo problemą.
Sėkmingi regionai dažnai teikia pirmenybę vyriausybių, akademinės bendruomenės ir pramonės atstovų bendradarbiavimui, skatindami inovacijų ekosistemas, kurios kuria aukštos kvalifikacijos reikalaujančias darbo vietas ir gerina vietos gyvenimo kokybę. Pavyzdžiui, investicijos į mokslo ir studijų institucijas arba regioninius inovacijų centrus gali padėti sukurti aplinką, kurioje klesti talentai.
Ekstremadūros regiono atvejis
Tarptautinės iniciatyvos Talent4S3 pradžią pažymėjome Ispanijoje, Ekstremadūros regione, kuriame įsikūrę pagrindiniai projekto partneriai pristatė keletą gerųjų regiono praktikų. Nuo pre–inkubatoriaus, leidžiančio studentams toliau plėtoti savo baigiamuosius darbus ir paversti juos verslo idėjomis, iki iniciatyvos, skirtos skatinti mažų savivaldybių plėtrą pasitelkiant Naujojo Europinio Bauhauzo principus – Ekstremadūros regionas įgyvendina didelį iniciatyvų, skirtų vietos talentų ugdymui bei verslumo skatinimui, spektrą.
Iniciatyvos pagrindu ateinančius trejus metus būsime įsitraukę į tarpregioninį mokymąsi, dalinsimės gerosiomis praktikomis ir tokiu būdu ieškosime įkvėpimo politikos priemonių tobulinimui. Tarptautinę iniciatyvą Talent4S3 įgyvendiname Interreg Europe programos pagrindu. Daugiau informacijos galite rasti čia: https://www.interregeurope.eu/talent4s3
Paskutinį kartą redaguota 20 lapkričio 2024