Ką reiškia vis dažniau technologijomis besidominčių žmonių vartojamas terminas deep tech? Kodėl jis taip išpopuliarėjo ir kokią įtaką gali turėti kiekvienam iš mūsų? Terminais deep technology arba deep tech apibrėžiamos institucijos, organizacijos arba startuoliai, kurių tikslas – siūlyti pažangius ir naujų technologijų reikalaujančius sprendimus kertiniams visuomenės iššūkiams spręst. Tai ir moksliniai, ir inžineriniai iššūkiai, kuriems reikalingi išsamūs moksliniai tyrimai ir plėtra bei didelės kapitalo investicijos prieš sėkmingą komercializavimą.
Pagrindinė giliosiomis technologijomis pagrįstų sprendimų rizika yra techninė, tuo tarpu rinkos rizika dažnai būna gerokai mažesnė dėl aiškios potencialios sprendimo vertės visuomenei. Pagrindinės mokslinės ar inžinerinės problemos, kurias sprendžia giliųjų technologijų įmonės, sukuria vertingą intelektinę nuosavybę ir yra sunkiai atkuriamos. Be to, giliųjų technologijų ir taikomųjų programų teikiami sprendimai yra itin svarbūs sprendžiant sudėtingus pasaulinius iššūkius, su kuriais susiduria žmonija, įskaitant klimato kaitą, tvarią energetiką ar sveikatą.
Neišnaudotas giliųjų technologijų potencialas
ES šalių mokslo institucijos gali pasiūlyti konkurencingas žinias kuriant giliųjų technologijų sprendimus. Tačiau mokslo centrai labiau orientuojasi į teorinę giliųjų technologijų kūrimo proceso pusę ir daug mažiau – į verslumą. Matydami dar neatskleistą giliųjų technologijų pritaikymo potencialą, partneriai iš Lietuvos, Lenkijos ir Vokietijos susibūrė į tarptautinę iniciatyvą „DeepTech Launch“, kurios starto renginys spalio 17-18 dienomis vyko Vilniuje.
Pasak renginyje dalyvavusio Iron Wolf Capital eksperto Žygimanto Susnio, prieš 15 metų Baltijos regione deep techinovacijos praktiškai neegzistavo, o per paskutinius penkerius metus šio tipo inovacijų kiekis drastiškai padidėjo. Pristatydamas giliųjų technologijų situaciją, ekspertas atskleidė, jog 2023 metų duomenimis Baltijos jūros regiono giliųjų technologijų industrija išlaiko augimo trajektoriją, o bendra giliosiomis technologijomis paremtų startuolių vertė 2023 metais yra 43,2 milijardai eurų. Baltijos jūros regionas taip pat gali pasigirti, kad yra vienas iš daugiausiai Europoje išskirtinių ir sėkmingų giliųjų technologijų startuolių sukuriančių regionų.
„DeepTech Launch“ perspektyvos
Nors giliųjų technologijų sprendimais pagrįsti startuoliai sėkmingai veikia ir mūsų regione, čia dar slypi didelis neišnaudotas potencialas. Tarptautinė iniciatyva „DeepTech Launch“ sieks sukurti studentams ir jauniesiems tyrėjams skirtą verslumo skatinimo priemonių rinkinį, kuris vienoje vietoje suteiktų informacijos apie esamas verslo paramos priemones, tarptautines verslumo skatinimo iniciatyvas, inkubavimo bei akseleravimo programas. Šis rinkinys taip pat suteiks galimybes mokytis iš realių įmonių pavyzdžių, susipažinti su įmonių atstovų patirtomis situacijomis ir sukurti vaidmenų žaidimą, kuris leistų išspręsti aktualiausius klausimus kuriant giliųjų technologijų sprendimais paremtą verslą.
Daugiau informacijos apie tarptautinę iniciatyvą „DeepTech Launch“ galite rasti čia: https://www.lic.lt/projektai/tarptautiniai/deeptech-launch/
Paskutinį kartą redaguota 24 spalio 2023