Didžiausias pasaulyje mažųjų ir vidutinių įmonių (MVĮ) tinklas – Enterprise Europe Network (EEN) – kasmet renkasi aptarti aktualių Europos įmonių iššūkių ir galimybių. Šiųmetinėje Budapešte, Vengrijoje vykusioje metinėje konferencijoje dalyvavo daugiau nei 800 dalyvių iš visos Europos ir kitų pasaulio šalių.

Renginio metu vykusiose diskusijose pagrindinis fokusas krypo į tai, kaip sustiprinti MVĮ galimybes kompleksiškoje ekonominėje aplinkoje. LIC, kaip Enterprise Europe Network Lietuva koordinatorius, aktyviai prisidėjo prie šių itin svarbių pokalbių.

„Budapešte vykusi EEN metinė konferencija puikiai priminė, koks svarbus vaidmuo tenka MVĮ, kuriant Europos ekonominę ateitį. Lietuvos inovacijų centras didžiuojasi galėdamas prisidėti prie šių pastangų, suteikdamas įmonėms svarbius įrankius ir partnerystės galimybes, kurių šioms reikia, kad sėkmingai veiktų nuolat besikeičiančioje aplinkoje. Dėmesys atsparumui, inovacijoms ir tvarumui puikiai dera su mūsų misija padėti Lietuvos įmonėms ne tik išlikti, bet ir klestėti konkurencingoje pasaulinėje rinkoje,” – reflektuoja LIC vykdomasis direktorius Mantas Vilys.

Įmonių atsparumo didinimas

Atsparumas yra viena svarbiausių šiuolaikinės verslo aplinkos aktualijų. Šios temos akcentavimas padeda ne tik skatinti veiksmingai įveikti krizes, bet ir prisitaikyti prie ilgalaikių pokyčių.

„Enterprise Europe Network taip pat prisideda prie šio tikslo – padedame mažosioms ir vidutinėms įmonėms stiprinti savo atsparumą, tiek reaguojant į iššūkius, tiek ieškant galimybių ilgalaikiam augimui. Prioritetas yra užtikrinti, kad įmonės gebėtų ne tik išgyventi tokius įvykius kaip pandemija ar geopolitinės krizės, bet svarbiausia ir sustiprėti po jų,” – teigia „Increasing Resilience: the next steps for the Network“ sesijoje dalyvavęs LIC konsultantas Deividas Zubrickis.

Tvarumo skatinimas: STAGE iniciatyva 

Tvarumas – bene pagrindinis ateities konkurencingumo ramstis – buvo viena svarbiausių konferencijos temų. Tvarumo teminės grupės vedamoje sesijoje daugiausia dėmesio skirta per pastaruosius trejus metus parengtų tvarumo iniciatyvų poveikio vertinimui. Viena iš jų – LIC įgyvendinama iniciatyva, kurią konferencijoje pristatė LIC projektų vadovė Vilma Vilutytė.

Pagal programą „Horizon Europe“ finansuojama STAGE iniciatyva MVĮ teikia struktūruotą paramą, apimančią tvarumo vertinimą, įmonės transformacijos planus, specializuotus mokymus, partnerystę ir finansinę paramą. Šios priemonės įgalina įmones integruoti tvarią praktiką, kartu didinant jų konkurencinį pranašumą.

„Viena iš svarbiausių sesijos metu vykusių diskusijų išvadų – poreikis gerinti STAGE ir EEN atstovų bendradarbiavimą. Dalijimasis finansinės paramos gavėjų sėkmės istorijomis galėtų įkvėpti ir tvarumo konsultantus, ir jų klientus, taip sukuriant motyvacijos ir inovacijų sklaidos efektą“, – pažymi Vilma Vilutytė.

Inovacijų skatinimas: EEN2EIC atvejis

EEN2EIC iniciatyvai skirtoje sesijoje buvo aptarta, kaip Europos inovacijų tarybos (EIC) ir Enterprise Europe Network bendradarbiavimas skatina inovacijas, visų pirma tarp moterų verslininkių, įmonių, veikiančių besivystančiose šalyse, ir „Seal of Excellence“ (SoE) turėtojų. Sesijos metu buvo pristatytos įkvepiančios dviejų įmonių, pasinaudojusių EEN2EIC parama, sėkmės istorijos ir parodyta, kaip tarpvalstybinis bendradarbiavimas gali padėti MVĮ plėsti veiklą ir kurti proveržio inovacijas.

„EEN2EIC sujungia ambicijas su galimybėmis, suteikdama konsultantams žinių ir priemonių, kad jie galėtų remti įvairius inovatorius. Kartu su partneriais įgyvendindami šią iniciatyvą sudarome sąlygas įmonėms realizuoti savo potencialą ir daryti ilgalaikį poveikį“, – teigia LIC projektų vadovas Vytautas Kalinauskas.

Enterprise Europe Network ir Europos skaitmeniniai inovacijų centrai

MVĮ dažnai susiduria su iššūkiais skaitmeninių sprendimų diegime – nuo technologijų pasirinkimo iki resursų trūkumo. Enterprise Europe Network ir Europos skaitmeninių inovacijų centrų (ESIC) bendradarbiavimas atveria galimybes šiems verslams lengviau adaptuotis prie skaitmenizacijos reikalavimų. EEN, kaip pasaulinis tinklas, padeda įmonėms rasti tarptautines partnerystes ir naujas rinkas, o ESIC užtikrina, kad verslai gautų prieigą prie pažangių technologijų, kompetencijų ugdymo ir finansavimo šaltinių.

„Metinės konferencijos metu skaičiau pranešimą apie tinklų bendradarbiavimą dirbtinio intelekto (DI) sprendimų diegime, pristačiau gerąsias praktikas iš Lietuvos, Belgijos ir Ispanijos. Sinerginis bendradarbiavimas tarp tinklų leidžia užtikrinti, kad kiekviena MVĮ galėtų gauti kompleksinę pagalbą: nuo konsultacijų ir verslo strategijos formavimo iki praktinių sprendimų įgyvendinimo. Vienas iš pavyzdžių – sėkmingi projektai, kai įmonės, pasinaudojusios EEN paslaugomis, atrado partnerius užsienyje ir kartu su ESIC išbandė skaitmeninius sprendimus, tokius kaip dirbtinis intelektas ar IoT jutiklių technologijos,” – įspūdžiais dalinasi LIC ekspertas Romualdas Lapickis.

Kaip parodė Budapešte vykusi EEN metinė konferencija, bendradarbiavimas, inovacijos ir tvarumas yra labai svarbūs, kad MVĮ galėtų klestėti šiuolaikinėje pasaulinėje aplinkoje. LIC ir toliau yra įsipareigojęs teikti naudingas paslaugas Lietuvos įmonėms, suteikdamas joms priemones, partnerystę ir išteklius, kurių reikia, kad šios sėkmingai plėstų savo veiklą.

Susidomėjote galimybe prisijungti prie EEN ar kitų LIC įgyvendinamų iniciatyvų? Susisiekite su mūsų Inovacijų paramos paslaugų departamento komanda: https://www.lic.lt/kontaktai/#inovaciju-paramos-departamentas

Paskutinį kartą redaguota 6 gruodžio 2024