Center Rog – XX amžiuje veikusi kaip dviračių gamykla, dabar ši renovuota erdvė Liublianoje kasdien suburia dešimtis ar net šimtus kūrėjų. Centre lankytojams atviros devynios gamybos laboratorijos, penkios menininkų rezidencijos, devyniolika bendradarbystės erdvių ir viešoji biblioteka.
Daugelis Center Rog dirbančių kūrėjų ieško būdų, kaip žiedinės ekonomikos principus integruoti į savo produktų kūrimą. Pavyzdžiui, per metus buvo surinkta net apie 4000 vario gabalėlių, kurie vėliau perdirbti ir panaudoti juvelyrikos laboratorijoje kuriant naujus papuošalus. Įstaiga taip pat pasiryžusi ir pakartotiniam atliekų panaudojimui – vietiniam zoologijos sodui yra paaukojusi didžiulį medienos dulkių kiekį.
Kūrėjus remianti iniciatyva
Ši kūrėjų erdvė – tik viena iš daugelio gerųjų praktikų, pristatytų tarptautinės iniciatyvos DESICE pagrindu organizuoto vizito Slovėnijoje metu. LIC kartu su Lietuvos kultūros taryba ir užsienio partneriais šia iniciatyva siekia pagerinti regioninės ir vietinės politikos įgyvendinimą žiedinės ekonomikos srityje, ypatingą dėmesį atkreipiant į produktų dizainerių gebėjimų stiprinimą.
Kartu su partneriais šiuo metu analizuojame gerąsias švietimo ir mokymosi praktikas, todėl Slovėnijoje pristatėme ir vieną LIC įgyvendintų iniciatyvų. Circular Makerspaces – tai mokymų programa, skirta suteikti kūrėjų erdvių bendruomenėms įrankių, žinių ir įkvėpimo taikyti žiediškumo principus kuriant naujus produktus. Skaitytojai čia turi galimybę nagrinėti net devynias mokymų temas, kurios parengtos taip, kad kiekvienas mokymų vadovas galėtų pasirinkti, kurios iš jų geriausiai atitinka jo auditoriją ir konkrečius tikslus.
Lietuvos kultūros tarybos atstovių įžvalgos
Į vizitą Slovėnijoje vykome kartu su asocijuotais iniciatyvos partneriais – Lietuvos kultūros taryba. Projekto Dizaino sparnai atstovės buvo sužavėtos Center Rog veiklos modeliu ir išreiškė didelį norą pritaikyti jį Lietuvoje, tačiau pripažino, kad finansiniai apribojimai vis dar išlieka dideliu iššūkiu.
„Nors daugelis vizito metu aptartų iniciatyvų jau veikia Lietuvoje, tiek viešojo, tiek privataus finansavimo trūkumas daugeliu atvejų mus atskiria nuo likusios žemyno dalies. Tai riboja įgyvendinamų iniciatyvų mastą ir poveikį“ – įžvalgomis dalinosi Lietuvos kultūros tarybos atstovės Gabija Vanagė ir Karolina Kažukauskaitė.
Tarptautinė iniciatyva DESICE įgyvendinama Interreg Europe programos pagrindu.
Paskutinį kartą redaguota 5 vasario 2025