Sparti skaitmeninių technologijų plėtra ir vis augantis įvairių elektroninių įrenginių sąveikumas atvėrė daugybę galimybių tiek privatiems asmenims, tiek verslui. Tačiau, puolus tyrinėti šias naujas galimybes, dažnai susiduriama su nepakankamo potencialios rizikos įvertinimo problema. Todėl kartu su didžiulėmis skaitmeninėmis galimybėmis kyla dar didesni pavojai, ypač susiję su duomenų apsauga.
Kibernetinis saugumas – sąvoka, įgaunanti vis didesnį žinomumą bei reiškianti kompiuterių sistemų, tinklų ir duomenų apsaugą nuo kenkėjiškų atakų, neteisėtos prieigos ir galimos žalos. Su tokio pobūdžio iššūkiais gali susidurti beveik visi: asmenys, organizacijos, įmonės ir vyriausybės. Todėl kibernetinio saugumo mokymai tampa viena esminių bet kurios organizacijos dalių, norint padėti darbuotojams apsaugoti save ir įmonę nuo kibernetinių išpuolių ir grėsmių.
Gebėjimų stiprinimas pasitelkiant scenarijais grindžiamą mokymąsi
Mokyti darbuotojus būti saugiais ir sąmoningais virtualioje erdvėje gali būti sudėtinga. Tačiau organizacijoms būtina investuoti į tokius mokymus, siekiant apsaugoti savo skaitmeninį turtą ir jautrią informaciją. Vienas iš būdų spręsti šią problemą – scenarijais grįstas mokymas.
Scenarijais grįstas mokymas leidžia darbuotojams nustatyti kibernetines grėsmes ir tinkamus veiksmus joms sumažinti. Tai mokymo metodas, pagal kurį besimokantiesiems pristatomos realios arba imituojamos situacijos, kuriose šie turi pritaikyti savo žinias ir įgūdžius priimdami sprendimus, spręsdami problemas arba iššūkius, su kuriais gali susidurti realioje darbo aplinkoje.
Tačiau daugybė organizacinių ir ekonominių apribojimų trukdo įvairių įmonių, ypač MVĮ, vadovams veiksmingai mokyti savo komandas. Ši problema ypatingai aktuali transporto ir gamybos sektoriuose, kadangi šios pramonės šakos pasižymi efektyvumo apribojimais, todėl tokių sričių darbuotojai dažnai negali įsitraukti į ilgus tradicinius mokymo kursus.
Tarptautinė iniciatyva CYRUS
CYRUS projektas siūlo naują mokymo sistemą, skirtą sukurti transporto ir gamybos sektorių organizacijų kibernetinio saugumo inovacijų DNR. Projekto struktūroje, kuri naudoja inovatyvius mokymo įgyvendinimo ir teikimo metodus, bus pateiktas išsamus įgūdžių ir priemonių rinkinys, padedantis būti budriems, atpažinti kibernetines atakas ir į jas tinkamai reaguoti. Virtualios simuliacijos ir darbu grindžiamas mokymasis leis laiku ir efektyviai organizuoti kursus, įveikti dabartines kliūtis ir padidinti susidomėjimą informuotumo didinimo programa bei gerosiomis praktikomis.
Kibernetinio saugumo mokymo kursai bus pritaikyti kiekvienai pareigybei ir organizacijai pagal auditorijos įgūdžius, žinias ir požiūrį. Siūlomų mokymų tikslinė grupė – visų lygių darbuotojai: nauji darbuotojai, ugdantys reikiamą kompetenciją, ir specialistai bei vadovai, tobulinantys ir atnaujinantys savo žinias.
Transporto ir gamybos sektorių atstovai kviečiami įsitraukti į CYRUS projekto veiklą, taip stiprinant gebėjimus ir ugdant esminius kibernetinio saugumo įgūdžius. Apsilankykite projekto svetainėje.
Lietuvos inovacijų centras tarptautinę iniciatyvą CYRUS įgyvendina kartu su partneriais iš Italijos, Olandijos, Kipro, Lenkijos, Vokietijos, Prancūzijos, Belgijos ir Rumunijos. Projektas kofinansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.
Paskutinį kartą redaguota 22 rugpjūčio 2023