Agromaisto sektorius sujungia itin svarbias vertės grandines į vieną visumą: nuo augalininkystės ir gyvulininkystės, perdirbimo bei gamybos iki prekių patekimo į parduotuvių lentynas. Maistas – gyvybiškai svarbus išteklius, o vertinant faktus, kad pasaulio gyventojų jau yra virš 8 milijardų ir kiekvieną dieną jų vis daugėja, maisto paklausa pasaulio ekonomikoms daro didelį spaudimą.

Europos Sąjungoje nuo 2016 iki 2020 metų fiksuojamas apie 11,2 proc. ūkių valdytojų skaičiaus sumažėjimas. Tuo tarpu vidutinis ūkininkų amžius didėja ir šiuo metu jau siekia 57 metus. Taip mes susidūrėme su problema: ūkininkų mažėja, o vidutinis jų amžius – didėja. Kas agromaisto sektoriuje dirbs ateityje? Tad natūraliai atsiranda būtinybė siekti šio sektoriaus skaitmenizavimo ir Pramonė 5.0 principų integravimo.

Pramonė 5.0 didelį dėmesį skiria ne tik efektyvumui ir našumui, bet ir orientuojasi į visuomenės ir darbuotojų gerovę. Pramonė 5.0 siekia suskaitmeninti visuomenės ir darbuotojų kasdienybę, sumažinti fizinių darbų skaičių. Šiais principais grįsta ekonominė veikla ne tik palengvina kasdienybę, bet ir suteikia naujas galimybes jauniems mokslininkams, ūkininkams ir įmonėms.

Prie šios tendencijos prisideda ir LIC įgyvendinama tarptautinė iniciatyva AgriFoodX5.0, kurios tikslas – stiprinti klasterių agromaisto ir skaitmeninimo srityse bendradarbiavimą, gerinti jų valdymo gebėjimus ir palengvinti keitimąsi gerosiomis praktikomis bei žiniomis, kad būtų sustiprinti klasterių valdymo gebėjimai ir užtikrintos aukščiausios kokybės paslaugos jų nariams. Tarptautine iniciatyva siekiama įtraukti Pramonės 5.0 vertybes į žemės ūkio ir maisto produktų sektorių

LIC kartu su partneriais iš Ispanijos, Portugalijos, Latvijos ir Lietuvos įgyvendino šią iniciatyvą ir surengė paskutinį fizinį susitikimą Vilniuje lapkričio 16 d. Šio susitikimo metu buvo aptarti pasiekti rezultatai, likę iniciatyvos užbaigimo darbai bei dalinamasi patirtimis ir įžvalgomis.

Daugiau informacijos apie „AgriFoodX5.0“ galite rasti čia: https://agrifoodx50.b2match.io Tarptautinė iniciatyva  „AgriFoodX5.0“ įgyvendinama pagal COSME programą ir finansuojama Europos Sąjungos lėšomis.

Paskutinį kartą redaguota 29 lapkričio 2023