Danija yra laikoma viena tvariausių šalių pasaulyje. Šalis įgyvendino daugybę politikos krypčių ir iniciatyvų, siekdama skatinti tvarumą įvairiuose sektoriuose. Savo itin tvariu bei organišku maisto ir žemės ūkio sektoriumi Danija išsiskiria iš visų ES ir pasaulio valstybių. Pavyzdžiui, ji yra kone daugiausia ekologinių ūkių turinti šalis – daugiau nei 12 % žemės ūkio produkcijos skirta ekologinei gamybai, o iki 2030 m. užsibrėžtas ambicingas tikslas šį rodiklį pakelti net iki 60 %. Danijoje taip pat yra įsikūrusios lyderiaujančios biologinių cheminių medžiagų gamintojos, tokios kaip Novozymes, Chr. Hansen ar Danisco, kurių produkcija gali būti naudojama kaip tvari alternatyva tradiciniams naftos chemijos produktams.
Būtent Kopenhagoje praėjusią savaitę susitiko naujos LIC įgyvendinamos tarptautinės iniciatyvos BIO-Boost partneriai. Vizito Danijoje metu buvo aptartos artimiausios veiklos, kurios skatins bioekonomikos vystymą Europoje bei padės įmonėms greičiau augti ir plėstis naujose rinkose pritaikant biotechnologijų sprendimus bei naujus bioekonomikos verslo modelius.
„Pirmojo susitikimo metu turėjome galimybę praktiškai pamatyti kaip projekto koordinatorius Food & Bio Cluster Denmark skatina startuolių, didelių įmonių ir mokslo įstaigų bendradarbiavimą vystant giliąsias technologijas (angl. deep tech). Išvydome kaip kavos gamybos metu likusios atliekos virsta kosmetikos produktais, o šie yra sėkmingai parduodami JAV ir ES rinkose. Beje, įsitikinome, kad skaitmeninės technologijos taip pat reikšmingai prisideda prie sumažėjusio maisto švaistymo ir efektyvesnio energijos suvartojimo. Pavyzdžiui, dirbtinis intelektas gali įvertinti ir numatyti biologinių produktų gamybos metu vykstančias modifikacijas, dėl kurių šie virsta nebetinkamais vartoti,“ – vizito įspūdžiais dalinosi LIC projektų vadovas Tautvydas Pipiras.
Netrukus tarptautinėmis konsultacijų paslaugomis galės pasinaudoti ir lietuvių įmonės. Jau gegužės mėnesį kviesime registruotis ir gauti informaciją apie tai, koks finansavimas gali būti naudojamas bioekonomikos sprendimams, kokios technologijos gali būti kuriamos ir diegiamos, kur įmonės galėtų rasti jiems tinkamus partnerius ir kt. Konsultacijas teiks visi BIO-Boost projekte dalyvaujantys partneriai.
LIC kartu su projekto partneriais ateinančius dvejus metus bendradarbiaus, keisis gerąja patirtimi bei dalinsis resursais tam, kad įtrauktų didesnį kiekį įmonių, kurios norėtų kurti naujas arba prisidėtų jau prie esamų sėkmingų bioekonomikos iniciatyvų, vystomų skirtinguose sektoriuose: žemės ūkyje, miškininkystėje, apdirbamosios gamybos bei bioenergijos gamybos sektoriuose.
Tarptautinė iniciatyva BIO-Boost įgyvendinama Horizon Europe programos pagrindu. Daugiau informacijos apie projektą galite rasti internetinėje svetainėje https://bio-boost.eu/about/
Paskutinį kartą redaguota 20 balandžio 2023