Apie penktosios pramonės revoliucijos įsitvirtinimą kalbame jau ne vienerius metus. Pramonė 5.0 didelį dėmesį skiria ne tik efektyvumui ir našumui, bet ir dar vienam aspektui – pramonės įmonių indėliui į visuomenės ir darbuotojų gerovę. Siekiant išsamiau panagrinėti pastarąjį Pramonė 5.0 dėmenį, Europos klasterių bendradarbiavimo platforma Europos Komisijos vardu surengė ES klasterių pokalbį „Pramonė 5.0: Žmonės verslo dėmesio centre“.
Šiame susitikime kartu su kitais partneriais dalyvavo Lietuvos inovacijų centro projektų vadovas Tautvydas Pipiras. Diskusijos metu buvo aptarta būtinybė Pramonė 5.0 principus perkelti ir į agromaisto sektorių:
„Lietuvos inovacijų centras drauge su partneriais įgyvendina tarptautinę iniciatyvą „AgrifoodX5.0”, kuria siekiame agromaisto srityje veikiančias įmones vesti skaitmeninimo keliu. Šis procesas yra sudėtingas, tačiau dirbdami su partneriais galime drąsiai tvirtinti, kad kompanijos ir ypač didėlės tarptautinės korporacijos mato Pramonė 5.0 privalumus ir juda link tvarumu grįsto ir į žmogų orientuoto požiūrio maisto industrijoje“ – sako T. Pipiras.
Agromaisto sektorius subrendęs esminiams pokyčiams technologijų srityje, tarp jų – dirbtinis intelektas bei autonominės transporto priemonės. Spaudimą greičiau įgyvendinti naujoves daro ir demografinė situacija. Europoje ūkininkų vidutinis amžius yra 58 metai, o remiantis statistiniais duomenimis per artimiausius penkerius metus nemažai šiandieninių ūkininkų iš aktyvios veiklos trauksis, išeis į pensiją, o jaunoji karta atsisako šios pramonės dėl perspektyvos trūkumo.
T. Pipiras diskusijos metu teigė, jog ypač svarbu dirbant tiek su agromaisto sektoriaus atstovais, tiek ir bendradarbiaujant su partneriais, išgirsti šios ekosistemos dalyvių poreikius ir pabandyti juos atliepti siekiant pokyčių.
Svarbiausias tikslas panaudojant penktosios pramonės revoliucijos atnešamus pokyčius – sudaryti sąlygas darbuotojams agromaisto sektoriuje ne tik dirbti našiau, bet ir pasinaudoti naujų technologijų kuriamomis galimybėmis. Diegiant naujas technologijas galime palengvinti agromaisto sektoriaus atstovų darbą ir suteikti galimybes ateityje atsisakyti sunkaus fizinio darbo keičiant jį naujomis technologijomis ir moderniais sprendimais.
Daugiau apie agromaisto sektoriaus ateitį galite sužinoti jau lapkričio 14 d. vyksiančiame AgriFood Forum 2023, kurio tema „Taika maistui: tvarumas, saugumas visuomenei ir planetai“. Daugiau informacijos: http://digitalfarm.lt
Paskutinį kartą redaguota 9 lapkričio 2023