Š. m. vasario 12-14 d. VILNIUS TECH Verslo vadybos fakultete „Manage Days’24” renginių ciklo metu įvyko „Positive Impact Challenge“ hakatono tipo renginys. „Positive Impact Challenge“ tai unikali galimybė socialiniams inovatoriams, studentams bei jauniems profesionalams sužinoti daugiau apie socialines inovacijas, socialinius verslus ir išmokti taikyti stipriausių pasaulio įmonių, tokių kaip Google, naudojamus dizaino mąstymo principus sprendžiant socialinių verslų jau sukurtų, kuriamų ar dar tik planuojamų kurti produktų iššūkius.

3 dienų hakatono tipo renginyje „Positive Impact Challenge“, organizuotame Verslo vadybos fakulteto kartu su partneriais Lietuvos inovacijų centru bei Lietuvos socialinio verslo asociacija, į komandas suburti jaunieji savo srities profesionalai sprendė įmonių iškeltus iššūkius analizuodami, projektuodami ir optimizuodami socialinių inovatorių kuriamų paslaugų ir produktų iššūkius, gamindami maketus ir interaktyvius prototipus, kuriuos vėliau išbandė potencialūs tokių sprendimų vartotojai ir įvertino hakatono komisija. Renginio metu studentams padėjo ir svarbiais klausimais konsultavo mentoriai, kaip gerinti kuriamus sprendimus pasitelkiant dizaino sprinto metodą.

„Džiaugiuosi sėkmingu bendradarbiavimu su LIC bei LISVA ir kartu organizuotu hackatonu „Possitive Impact Challenge“, kuris pirmiausia suteikė unikalią galimybę studentams pritaikyti savo universitete įgytas žinias praktiškai ir įgyti naujų vertingų įgūdžių, susijusių su socialiniu verslu bei inovacijomis. Tokio pobūdžio renginiai prisideda prie mūsų fakulteto ryšių su verslo bendruomene ir socialiniais partneriais plėtros, kas atneša naujas galimybes bendradarbiauti ir kurti. Verslo vadybos fakultete aktyviai siekiame studijų ir verslo sinergijos, todėl šios veiklos leidžia stiprinti mūsų prioritetines sritis bei suteikia unikalią galimybę mūsų studentams įgyti naujų galimybių, atrasti naujų įdomių sričių bei sudaro stiprų pagrindą jų ateities karjeros planavimui, juk tokiuose renginiuose gali gimti ne tik puikios verslo idėjos, tačiau ir atsirasti profesinį gyvenimą keičiantys ryšiai“ – sako VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto dekanė prof. dr. Vida Davidavičienė.

Renginys buvo puiki proga spręsti realius socialinių inovatorių iššūkius, kuriuos pateikė socialiniai verslai bei iniciatyvos. MB „Solidari erdvė“ pateikė iššūkį „Skaičiuok lengvai“, kurio ašis – poreikis sukurti sprendimą, kuris padėtų atpažinti ir suskaičiuoti grynuosius pinigus. Toks sprendimas sudarytų sąlygas žmogaus su intelekto negalia savarankiškumui parduodant prekes ir paslaugas bei dirbant su kasa. Visuomeninė organizacija „Senjorų pasaulis“ hakatonui pristatė iššūkį „Pasiekimų knygelė“, kurio tikslas įgalinti vartotojus matyti savo augimą, proveržį, pažinti kitus bendruomenės narius, rasti savanorystės galimybių ir pasidžiaugti savo pasiekimais kartu su visais bei suteikti grįžtamąjį ryšį organizacijai. MB „Syvas“ renginyje dalyvavo su idėja „Skaitmeninė juosta“, kurios vizija – senųjų lietuvių amatų populiarinimas pasitelkiant skaitmeninius sprendimus. Sprendimo pagalba jaunimas susikurs raštų schemas vytinėms juostoms, jas individualizuos, o vėliau galės nusivyti patys su amatininkų pagalba. VšĮ „Būk su manimi“ ieškojo sprendimo iššūkiui „Žalioji šiaurės Lietuvos logistika“, kurio esmė – greičiau ir efektyviau pravažiuojamas maršrutas sutaupant degalus ir mažinant CO2 išmetimo kiekį, efektyviau būtų naudojant laiką. Rinkoje jau žinomas prekės ženklas TEXTALE ieškojo sprendimo vieno langelio principu veikiančiai platformai plėtoti, kuris padėtų visoms suinteresuotoms šalims patogiai dalyvauti žiedinėje ekonomikoje.

„Džiaugiuosi galimybe bendradarbiauti su jaunais kūrybingais žmonėmis. Jau nuo pirmų bendro darbo akimirkų, kai tik pateikėme jiems iššūkį, užsimezgė glaudus ryšys. Atrodė, kad kartu esame padarę ne vieną projektą. Programėlės kūrimas vyko labai sklandžiai, kaip kad žemaitišku kastiniu pateptas. Tikiu, kad sukurta programėlė padės suprasti, jog mūsų turimi ir puoselejami amatai yra mūsų išskirtinumas. Šios programėlės pagalba mokiniai turės galimybę susikurti vytinių juostų schemas, o mokytojai turės įrankį, padėsiančiu  sudominti mūsų paveldu moksleivius. Kai jie ekrane susikurs savo juostas, tai mokytojams bus daug lengviau juos užnorinti ir įtraukti į rankdarbių kūrimą” – Rasa Valinskienė, MB Syvas direktorė, iššūkio „Skaitmeninė juosta” davėja.

„Naudingas šis hakatonas buvo visoms šalims. Komanda labai entuziastinga, gerai suvokė problematikos esmę ir aktyviai ėmėsi šio iššūkio sprendimo. Mūsų tikslas yra įtraukti jaunimą, tai labai naudinga buvo, kad komanda yra įvairaus amžiaus ir iš karto galėjo ištestuoti draugų tarpe savo siūlomus sprendimus. Mes hakatono metu labai kryptingai judėjome link praktinio pritaikymo. Hakatono metu buvo padarytas ir analitinis darbas, su tuo pačiu entuziasmu ieškosime galimybių jį kuo plačiau pritaikyti praktikoje. Tikimės, kad šis modelis judės sparčiai” – Viktorija Nausėdė, TEXTALE įkūrėja ir direktorė.

Svarbu paminėti, kad nemažą indėlį į sėkmingą verslų pateiktų iššūkių sprendimą ir jaunųjų specialistų žinių bei įgūdžių pritaikymą turėjo komandų mentoriai, kurių sąstatą sudarė LIC ir LISVA ekspertai bei kviestiniai mentoriai Ignas Šlapkauskas, Ieva Žebrytė, Gytis Junevičius, Andrius Meškelė, Vaidotas Ilgius ir Tautvydas Pipiras. Hakatone dalyvavę studentai ypatingai džiaugėsi ne tik galimybe bendradarbiauti su verslais, tačiau ir pasisemti neįkainojamos patirties iš savo mentorių.

Džiugu, kad VVF vykusiame hakatone aktyviai visas 3 dienas dalyvavo ne tik kitų universitetų studentai, tačiau ir VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto ir Elektronikos fakulteto studentai. VILNIUS TECH studentai dalyvavo dviejose komandose. 2 prizinę vietą užėmusi „Vilniaus meškėnų” komanda buvo sudaryta iš VVF magistrantų (Verslo vadybos studijų programos studentai), Elektronikos fakulteto 1 kurso bakalauro bei ISM ir Vilniaus universiteto studentų. „Vilniaus meškėnai” ne tik sprendė visuomeninės organizacijos „Senjorų pasaulis“ iššūkį, bet ir iš esmės peržiūrėjo organizacijos veikimo procesą bei kliento kelionę. „Vilniaus pingvinų” komandą sudarė Verslo vadybos studijų programos studentai bakalaurai, užėmę trečią prizinę vietą ir jie buvo vienintelė komanda dalyvavusi beveik visa akademine grupe. Ši komanda pristatė vieno langelio principu veikiančios platformos konceptą.

„Įvykęs hakatonas yra pavyzdys studentams, koks yra realus universitete įgyjamų žinių taikymo praktikoje poreikis, kokią svarbą sprendžiant iššūkius turi didysis paveikslas ir smulkios detalės bei kokia yra komandinio darbo ir lyderystės svarba. Dalyvavę studentai gavo ne tik galimybę iš arti pamatyti, kaip gali sprendžiami verslo iššūkiai, bet ir susipažinti su savo darbo bei įdėtų pastangų įvertinimo grįžtamuoju ryšiu, išreikštu idėjos galutiniu įvertinimu. Labai smagu žinoti, kad VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto studentai pademonstravo analitinius įgūdžius dekonstruodami gautą iššūkį bei jų rezultatas buvo įvertintas prizine antra vieta (komanda “Vilniaus meškinai”). Bei tuo pačiu noriu pasidžiaugti išskirtiniu VVF Verslo vadybos bakalauro studijų akademinės grupės solidarumu, dalyvaujant praktiškai visa akademine grupe, ir laimėta trečia prizine vieta (komanda “Vilniaus pingvinai“). Su šia akademine grupe dirbu nuo rudens, jie itin žingeidūs ir aktyvūs studentai, bei ypatingai džiaugiuosi jų grupės bendryste priimant pasiūlytą iššūkį! Kiek gavau grįžtamojo ryšio iš abiejų mūsų fakulteto bendruomenės komandų atstovų – daugeliui tai buvo nauja, tačiau naudinga ir itin įdomi patirtis” – teigė VVF Komunikacijos ir bendruomenės prodekanė dr. Jolanta Nalivaikė.

Apie dalyvavimą hakatone abiejų komandų, kurias sudarė VVF studentai, atstovai atsiliepia itin teigiamai bei įžvelgia nemažai gautos naudos:

„Apie hakatoną sužinojome iš Inovacijų teorijos studijų dalyko dėstytojo Verslo technologijų ir verslininkystės katedros profesoriaus – partnerio dr. Artūro Jakubavičiaus. Tai buvo įdomi ir naudinga patirtis, ypač darbas su nepažįstamais žmonėmis, turint limituotą laiko tarpą užduočiai atlikti. Norėčiau patarti visiems studentams – nepraleisti tokių galimybių, kadangi tai naudinga patirtis kuriant savo pažinčių ratą ir praktikuojantis dirbti greitu tempu. Esant tokioms situacijoms, mūsų komanda, įrodė, kad kritinis mastymas ir žvilgsnis į visą situaciją pasitelkiant analitinius įgūdžius galima ne tik pasiekti rezultato, bet išsiaiškinti tikruosius kliento poreikius” – teigia 2 prizinę vietą laimėjusios komandos „Vilniaus meškinai” atstovas Verslo vadybos studijų programos magistrantas Andrius Poškus.

„Hakatonas davė labai stiprių pažinčių, viena iš jų yra net Vinted įkūrėja. Per hakatoną galėjau išbandyti savo rolę komandoje, kaip lyderis, kuri labai patiko ir atnešė netgi prizinę vietą. Labai patiko vėl pitchinti prieš auditoriją, iki šiol pamenu jaudulį prieš lipimą ant scenos, o vėliau, pakalbėjus, serotonino antplūdį. Trumpai reziumuojant, tai yra geriausias būdas atsitraukti nuo darbo ir rutinos, nes esi priverstas pamiršti viską ir susitelkti sprendžiant duotą problemą” – dalinasi įspūdžiais 3 prizinę vietą laimėjusios komandos „Vilniaus pingvinai” atstovas Marius Puškorius, VILNIUS TECH Verslo vadybos studijų programos studentas.

„Vos tik išgirdau apie galimybę dalyvauti šiame renginyje nei kiek ne sudvejojau pamėginti užsiregistruoti, nes tai pasirodė, kaip puiki galimybė perlipti per save ir taip turiningai praleisti laiką vietoje, kur galima užmegzti ypatingai svarbių ryšių bei įgauti reikiamos patirties ateities karjerai. Pasitarę su kitais grupiokais, nutarėme, kad vertėtų išmėginti savo jėgas šiame renginyje, kadangi iki šiol sukauptos žinios ir patirtis tikrai gali praversti norint laimėti šį konkursą. Taip pat vienas iš faktorių, kas paskatino dalyvauti renginyje, tai galėtų būti studijų grupės motyvacija čia save išbandyti.

Kadangi studijuoju marketingo sritį ir jau begalę metų užsiimu grafinio dizaino kūrimu, visą tai pritaikyti drąsiai galėjau ir šiame konkurse. Vilnius TECH Verslo vadybos fakultete įgytos marketingo žinios padėjo išgryninti tai, ko iš įmonės gali norėti vartotojas (sukurtų apklausų bei atliktų rinkos tyrimų pagalba), o jau turimi grafinio dizaino įgūdžiai man padėjo sukurti programėlės prototipo dizainą.

Dalyvavimas hakatone vien tik privalumas, kadangi juose susitinka įvairiausių sričių specialistai, kas suteikia galimybę bendradarbiauti ir bendrauti su įvairių sričių ekspertais, mokytis iš jų ir taip plėsti savo profesinį akiratį. Taip pat hakatonai yra organizuojami siekiant rasti sprendimus konkrečioms socialinėms, ekonominėms ar kitoms problemoms, na, o tai reiškia, kad dalyvaujant juose yra galimybė tiesiogiai prisidėti prie labai svarbių visuomenės iššūkių sprendimo. Šiame hakatone turėjau galimybę tiek įgyti, tiek sutvirtinti labai įvairių sričių žinias, susitikti su įvairiausių sričių ekspertais ir pasisemti įkvepimo bei žinių iš jų. Manau, kad kiekvienas laiptelis ir kiekviena akimirka, kuria praleidau šiame renginyje turės svarų indelį mano ateities projektuose bei svajonėse.

Ar rekomenduočiau šią veiklą ir kitiems? Nors anksčiau visada ir svarstydavau sudalyvauti tokio tipo renginyje, tačiau visad pabijodavau  išlipti iš savo komforto zonos ir tiesiog apeidavau registracijos puslapį, tačiau šį kartą susiklosčius palankioms aplinkybėms bei dėstytojai dr. Jolantai Nalivaikei pasiūlius mūsų grupei dalyvauti, nusprendžiau perlipti per save ir galų gale to visiškai nepasigailėjau. Jeigu kažko ir gailiuosi po šio renginio, tai tik to, kad to ne nusprendžiau padaryti dar anksčiau, nes tokiu būdu praleidau labai daug galimybių, tačiau, kaip sakoma juk niekada nevėlu” – teigia VILNIUS TECH Verslo vadybos studijų studentas Žygimantas Augustas Kuzma.

Hakatone dalyvavusių komandų darbo rezultatus idėjų pavidalu vertino sudaryta komisija, kurią sudarė įvarių profesijų atstovai: Lietuvos Respublikos Seimo narys Andrius Vyšniauskas, advokatė, ILAW LEXTAL partnerė Lina Šikšniutė-Vaitiekūnienė, Vilnius TECH Verslo vadybos fakulteto Verslo technologijų ir verslininkystės docentė dr. Jurga Vestertė, Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovė Viktorija Bražiūnaitė, LIC Inovacijų paramos paslaugų departamento vadovas dr. Artūras Jakubavičius.

“Positive Impact Challenge renginys buvo įkvepiantis įvairiomis prasmėmis. Kaip vertinimo komisijos narė, džiaugiuosi, kad studentams buvo suteikta galimybė susidurti su realiomis problemomis ir suprasti, kaip versle priimami sprendimai. Manau, ši patirtis padėjo studentams suvokti, kad prieš imantis bet kokių problemų sprendimo, pirmiausia yra svarbu jas gerai struktūruoti ir įvertinti iš visų kampų. Viena iš nugalėtojų komandų, dirbusi prie „Senjorų pasaulis” iššūkio, puikiai parodė, kaip galima inovatyviai spręsti problemas. Jų pirminė užduotis buvo sukurti mobilią mokymosi programėlę senjorams. Tačiau po duomenų analizės paaiškėjo, kad tokia programėlė nebūtų populiarus pasirinkimas vartotojų grupėje ir nespręstų esminės problemos. Studentai pažvelgė į šią problemą plačiau, įtraukdami visą vartotojų patirtį kelionės metu, ir pasiūlė inovatyvius sprendimus, įvedant žaidimizacijos elementus.

Mūsų fakultete dėstomos verslo vadybos programos suteikia reikalingas žinias iš verslo projektavimo, vartotojų tyrimo, paslaugų dizaino, projektų valdymo, produktų vystymo bei pažangiųjų technologijų pritaikymo. Šias žinias tikriausiai įvertino tiek studentai, tiek verslo atstovai. Tokie renginiai, kuriuose verslas ir studentai gali susitikti per iškeltus iššūkius, ateityje bus labai reikalingi. Jie gali būti kaip mini simuliacijos ar laboratorijos, kuriose vadybos krypties studentai gali įgyti praktinių įgūdžių ir realios tarpdalykinės patirties. Manau, svarbu integruoti juos į mokymo programas ir padaryti juos mokymosi proceso dalimi“– teigia ivertinimo komisijos narė, Verslo vadybos bakalauro studijų programos vadovė, Verslo technologijų ir verslininkystės katedros docentė dr. Jurga Vestertė.

Džiaugiamės studentų aktyvumu, turiningu bendradarbiavimu tarp VILNIUS TECH Verslo vadybos fakulteto, Lietuvos inovacijų centro ir Lietuvos socialinio verslo asociacijos bei sėkmingai įvykusiu hakatonu, kurio svarba ir nauda fakultetui yra itin reikšminga.

Positive Impact Challenge renginys organizuojamas įgyvendinant tarptautinę iniciatyvą POSITIVE.

Paskutinį kartą redaguota 21 vasario 2024