2024 m. lapkričio 14-15 d. Budapešte vyko tarptautinės iniciatyvos I3HIES (Tarpregioninių investicijų į inovacijas ir bendradarbiavimo tarp sveikatos inovacijų ekosistemų skatinimas) partnerių susitikimas, kuriame buvo svarstomi iššūkiai, susiję su klasterių stiprinimu, auginant jų kuriamą pridėtinę vertę nariams ir stiprinant gebėjimus dalyvauti tarptautinėse vertės grandinėse.
Lietuvos inovacijų centras kartu su tarptautinės iniciatyvos I3HIES partneriais ir ekspertais svarstė Vengrijos medicinos klasteriams kylančius iššūkius, bendradarbiaujant su keturgubos spiralės dalyviais (paslaugų teikėjais, įmonėmis, mokslinių tyrimų organizacijomis ir viešojo sektoriaus institucijomis). Planuojama, kad iki 2030 m. 10 proc. Vengrijos BVP bus sukurta klasterių bendradarbiavimo svarbiausiose pramonės šakose dėka ir šis bendradarbiavimas padės šiai valstybei tapti pasauline inovacijų lydere.
Iki 2013 m. šalyje veikė 200 klasterių, tačiau dėl konsolidavimo bangos iki 2022 m. šis skaičius sumažėjo iki 40 veikiančių klasterių. Iššūkiai, su kurias susiduria Vengrijos klasteriai:
- fragmentacija ir lygiagrečios iniciatyvos tuose pačiuose sektoriuose,
- klasterių smulkumas – turi vidutiniškai 30-40 narių,
- riboti valdymo ir tarptautinio matomumo ištekliais.
Siekiant kovoti su tuo, Vengrijos klasterių strategijoje daugiausia dėmesio skiriama inovacijų skatinimui, bendradarbiavimo stiprinimui ir pasauliniu mastu patrauklios verslo ekosistemos kūrimui. Planuojami veiksmai apima atnaujintą akreditavimo sistemą, dalijimosi žiniomis iniciatyvas ir žinomumo rinkoje didinimą, sudarant prielaidas Vengrijai iki šio dešimtmečio pabaigos tapti klasteriais grindžiama ekonomine jėga. Skaičiai byloja apie potencialą: 2021 m. Vengrijos klasterių apyvarta siekė 3 407 mlrd. HUF, eksportas sudarė 2 091 mlrd. HUF ir sukūrė 68 831 darbo vietų, o į MTP buvo investuota 54 mlrd. HUF.
Susitikime partneriai dalinosi gerąja praktika ir rengė siūlymus, kaip optimizuoti paramą klasteriams ir kokios priemonės yra veiksmingiausios, kad klasteriai plėtotų savo veiklą. Aptarta partnerių bendradarbiavimo su valstybės institucijomis patirtis, siekiant pagerinti politikos nuoseklumą ir ministerijų, agentūrų ir regioninių valdymo struktūrų koordinavimo mechanizmų veiksmingumą, siekiant padidinti klasterių inovacinį pajėgumą. Diskutuota, kaip sukurti gyvybingą platformą keturgubos spiralės dalyviams, kuri efektyviai veiktų ilguoju laikotarpiu, didintų Vengrijos inovacijų potencialą ir užtikrintų veiksmingą integraciją į tarptautines inovacijų vertės grandines.
Tarpusavio vertinime buvo pateikta išsami RHIES (regioninės sveikatos inovacijų ekosistemos) iššūkio analizė, sudarytos palankesnės sąlygos keistis patirtimi su atitinkamais inovacijų dalyviais (Vengrijos klasterių, valdžios institucijų, inovacijų institucijų, universitetų ir mokslinių tyrimų įstaigų atstovais) ir pateikti galimi sprendimai. Siekiant pagerinti Vengrijos klasterio veikimą ir padidinti inovacijų potencialą tarptautinių vertės grandinių atžvilgiu, buvo suformuoti šie siūlymai:
- siekiant sukurti tvarią Vengrijos inovacijų ekosistemos bendrakūros platformą, reikia glaudaus vyriausybės, akademinės bendruomenės, verslo ir bendruomenės dalyvių bendradarbiavimo, pasinaudojant bendra patirtimi, o sėkmė turi būti grindžiama nuolatiniu tinklų kūrimu, strateginiu planavimu ir pasiteisinusių tarptautinių modelių pritaikymu, siekiant spręsti ekosistemos susiskaidymo problemą ir didinti konkurencingumą;
- siekiant stiprinti klasterių inovacinius gebėjimus, labai svarbu gerinti ministerijų, agentūrų ir regioninių valdymo struktūrų politikos nuoseklumą ir koordinavimo mechanizmus. Sėkmė šioje srityje priklauso nuo tvirtų, glaudžių santykių su vyriausybės pareigūnais užmezgimo per tiesioginį bendravimą, bendradarbiavimo darbo grupes ir nuoseklų dalyvavimą. Dalyviai pabrėžė, kad klasteriams svarbu didinti savo matomumą ir svarbą demonstruojant savo pasiekimus ir skatinant aktyvų dalyvavimą visuose valdžios lygmenyse. Vyriausybės savo ruožtu turi geriau suprasti konkrečių sektorių problemas, su kuriomis susiduria klasteriai, ir teikti prioritetą specialiai pritaikytai paramai;
- (sveikatos) klasterių sėkmė grindžiama bendradarbiavimo ekosistema, kurioje kiekvienas keturių spiralių dalyvis prisideda savo stiprybėmis, pripažindamas šiuos vaidmenis ir paslaugas: tiesioginė finansinė parama mokslinių tyrimų ir plėtros projektams ir infrastruktūrai, teikiama per vyriausybės remiamas subsidijas ir dotacijas; kalbant apie akademinę bendruomenę, buvo pabrėžta, kad didžiausią poveikį turėtų lyderystė tiek fundamentinių, tiek taikomųjų mokslinių tyrimų srityje ir dalijimasis rezultatais bei patirtimi su pramone ir vyriausybe; kalbant apie verslo sektorių, didžiausią naudą teikia naujų gydymo būdų, prietaisų ir skaitmeninių sveikatos priemonių, atitinkančių sveikatos priežiūros poreikius, kūrimas. Kita vertus, bendruomenė taip pat gali prisidėti teikdama realias įžvalgas ir grįžtamąjį ryšį apie sveikatos priežiūros paslaugas ir poreikius ir, kaip pacientų gynėjai, užtikrindama, kad klasterio veikloje būtų atsižvelgta į bendruomenės prioritetus ir jie būtų formuojami.
Septyni Europos regionai bendromis jėgomis stengiasi paskatinti inovacijas sveikatos priežiūros sektoriuje, kad būtų optimizuotas sveikatos priežiūros sektoriaus veiksmingumas ir palengvintas veiksmingas tarptautinis bendradarbiavimas tarp pagrindinių inovacijų suinteresuotųjų šalių.
Paskutinį kartą redaguota 23 gruodžio 2024